  • 200AWMSP2T1A1M2RE
200AWMSP2T1A1M2RE
advertisement
Manufacturer No:
200AWMSP2T1A1M2RE
HK JDW NO:
239-200AWMSP2T1A1M2RE
Package:
Datasheet:
200AWMSP2T1A1M2RE
Step5Bar-code shipping tag
200AWMSP2T1A1M2RE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    200A
  • Published
    2006
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    400mA
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • PCB Hole Count
    3
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Length
    8.13mm
  • Width
    5.08mm
  • Body Height
    8.89mm
  • Actuator Length
    10.16mm