  • 200AWMSP1T2A1M7QE
200AWMSP1T2A1M7QE
advertisement
Manufacturer No:
200AWMSP1T2A1M7QE
HK JDW NO:
239-200AWMSP1T2A1M7QE
Package:
Datasheet:
200AWMSP1T2A1M7QE
Description:
Quantity:
In Stock : 164
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
200AWMSP1T2A1M7QE
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    200A
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    8.128mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    4
  • Bushing Length
    0.177 inch
  • Body Height
    8.89mm
  • Length - Termination
    0.53 inch
  • Actuator Length
    6.10mm