  • 200AWMDP3T1A1VS2QE
200AWMDP3T1A1VS2QE
advertisement
Manufacturer No:
200AWMDP3T1A1VS2QE
HK JDW NO:
239-200AWMDP3T1A1VS2QE
Step5Bar-code shipping tag
200AWMDP3T1A1VS2QE
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    200A
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    3A
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    8.128mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@250VAC
  • Contact Timing
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    8
  • Bushing Length
    0.177 inch
  • Body Height
    8.89mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    10.16mm