  • 200AWMDP1T1A1M2QE
200AWMDP1T1A1M2QE
advertisement
Manufacturer No:
200AWMDP1T1A1M2QE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-200AWMDP1T1A1M2QE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200AWMDP1T1A1M2QE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    6
  • Bushing Length
    0.177 inch
  • Body Height
    8.9154mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    10.16mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    200A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    9.144mm
  • Body Breadth
    8.128 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.02mOhm