  • 20021311-00052T8LF
20021311-00052T8LF
advertisement
Manufacturer No:
20021311-00052T8LF
HK JDW NO:
44-20021311-00052T8LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold, GXT™ Plastic 52 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
20021311-00052T8LF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    Minitek127® 1.27mm
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    52
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Contact Finish - Mating
    Gold, GXT™
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3mm
  • Insulation Height
    0.173 4.40mm
  • Style
    Board to Board
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Contact Length - Post
    0.094 2.40mm
  • Number of Contacts
    52
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    31.75mm