  • 20021122-00034D8LF
20021122-00034D8LF
advertisement
Manufacturer No:
20021122-00034D8LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-20021122-00034D8LF
Package:
Datasheet:
Description:
Minitek127® 20021122 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Plastic 34-Position Board to Board 0.134 3.40mm Height
Step5Bar-code shipping tag
20021122-00034D8LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number of Contacts
    34
  • Contact Length - Mating
    0.150 3.81mm
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Mating Post Length
    3.8mm
  • Length
    21.59mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Plastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Minitek127® 20021122
  • Published
    2014
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    34
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    10.1mm
  • Insulation Height
    0.134 3.40mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm