  • 1V5KE150A
1V5KE150A
advertisement
Manufacturer No:
1V5KE150A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1V5KE150A
Package:
Datasheet:
1V5KE150A
Description:
FAIRCHILD SEMICONDUCTOR 1V5KE150ATVS Diode, TVS, Unidirectional, 128 V, 207 V, DO-201AE, 2 Pins
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1V5KE150A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1V5KE150A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    360mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Operating Supply Voltage
    128V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Dissipation-Max
    1.5kW
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    143V
  • Current - Test
    1mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Peak Pulse Current
    7.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    128V
  • Max Surge Current
    7.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    150.5V
  • Reverse Breakdown Voltage
    143V
  • Current - Leakage
    5μA
  • Max Breakdown Voltage
    158V
  • ESD Protection
    No
  • Voltage - Breakdown
    143V
  • Voltage - Clamping
    207V
  • Diameter
    5.6mm
  • Height
    9.5mm
  • Length
    9.53mm