  • 1SS272TE85LF
1SS272TE85LF
advertisement
Manufacturer No:
1SS272TE85LF
HK JDW NO:
830-1SS272TE85LF
Package:
SC-61AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1SS272TE85LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-61AA
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Power Dissipation-Max
    0.15W
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 80V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 100mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    80V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA
  • Reverse Recovery Time
    4ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Reverse Current-Max
    0.5μA
  • Reverse Test Voltage
    80V