  • 1SR124-400AT-82
1SR124-400AT-82
advertisement
Manufacturer No:
1SR124-400AT-82
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-1SR124-400AT-82
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1SR124-400AT-82
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 1A 10μA @ 400V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1SR124-400AT-82
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    1998
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Form
    WIRE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1A