  • 1SMC160A TR13
1SMC160A TR13
advertisement
Manufacturer No:
1SMC160A TR13
HK JDW NO:
154-1SMC160A TR13
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1SMC160A TR13
Step5Bar-code shipping tag
1SMC160A TR13
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    178V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    160V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    191.5V
  • Clamping Voltage-Max
    259V