  • 1SMB20AT3G
1SMB20AT3G
advertisement
Manufacturer No:
1SMB20AT3G
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1SMB20AT3G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
1SMB20AT3G
Description:
TVS DIODE 20V 32.4V SMB
Step5Bar-code shipping tag
1SMB20AT3G
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
    C BEND
  • Base Part Number
    1SMB
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    18.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    22.2V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    20V
  • Capacitance @ Frequency
    790pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W