  • 1SMA12CAT3G
1SMA12CAT3G
advertisement
Manufacturer No:
1SMA12CAT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1SMA12CAT3G
Datasheet:
1SMA12CAT3G
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1SMA12CAT3G
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    20.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Breakdown Voltage
    13.3V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    490pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W