  • 1N5956BRLG
1N5956BRLG
advertisement
Manufacturer No:
1N5956BRLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5956BRLG
Datasheet:
1N5956BRLG
Purchasing and Inquiry
1N5956BRLG Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 152V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 7mA.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.This device requires a peak reverse voltage of 1μA to function fully.
1N5956BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 152V
1μA @ 152V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 7mA
1N5956BRLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 1N5956BRLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
1N5956BRLG
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Composition
    Zener
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5956
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    200V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    1.2kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 152V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    1.2kOhm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    1.9mA
  • Reference Voltage
    200V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    200V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    7mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Height
    5.2mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm