  • 1N5954APE3/TR12
1N5954APE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5954APE3/TR12
HK JDW NO:
523-1N5954APE3/TR12
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5954APE3/TR12
Description:
700Ohms ±10% 160V 1μA @ 121.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5954APE3/TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5954
  • Impedance
    700Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 121.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    700Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    160V
  • Zener Voltage
    160V