  • 1N5934BP/TR8
1N5934BP/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1N5934BP/TR8
HK JDW NO:
523-1N5934BP/TR8
Datasheet:
1N5934BP/TR8
Description:
19Ohms ±5% 24V 1μA @ 18.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5934BP/TR8
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5934
  • Impedance
    19Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 18.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    19Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Zener Voltage
    24V