  • 1N5925BRL
1N5925BRL
advertisement
Manufacturer No:
1N5925BRL
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5925BRL
Datasheet:
1N5925BRL
Description:
ZENER DIODE 4.5Ohm ±5% 10V 5μA @ 8V -65°C~200°C 3W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5925BRL
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5925
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 8V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    4.5Ohm
  • Test Current
    37.5mA
  • Reference Voltage
    10V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    150mA