  • 1N5384CE3/TR12
1N5384CE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5384CE3/TR12
HK JDW NO:
523-1N5384CE3/TR12
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
1N5384CE3/TR12
Description:
350Ohms ±2% 160V 500nA @ 115V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5384CE3/TR12
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    T-18, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    T-18
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5384
  • Impedance
    350Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 115V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Power - Max
    5W
  • Impedance-Max
    350Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    160V
  • Zener Voltage
    160V
  • Voltage Tolerance
    2%