  • 1N5367B/TR12
1N5367B/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5367B/TR12
HK JDW NO:
523-1N5367B/TR12
Datasheet:
1N5367B/TR12
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 43V 500nA @ 31V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5367B/TR12
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5367
  • Impedance
    20Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 31V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Zener Voltage
    43V