  • 1N5362/TR12
1N5362/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5362/TR12
HK JDW NO:
523-1N5362/TR12
Datasheet:
1N5362/TR12
Description:
ZENER DIODE 6Ohm ±20% 28V 500nA @ 20.1V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5362/TR12
  • Impedance-Max
    6Ohm
  • Zener Voltage
    28V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5362
  • Impedance
    6Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 20.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A