  • 1N5362B/TR12
1N5362B/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5362B/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5362B/TR12
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
1N5362B/TR12
Description:
ZENER DIODE 6Ohm ±5% 28V 500nA @ 20.1V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5362B/TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    T-18, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5362
  • Impedance
    6Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 20.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    6Ohm
  • Zener Voltage
    28V