  • 1N5354E3/TR12
1N5354E3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5354E3/TR12
HK JDW NO:
523-1N5354E3/TR12
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
1N5354E3/TR12
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±20% 17V 500nA @ 12.2V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5354E3/TR12
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    T-18, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    1N5354
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 12.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Zener Voltage
    17V
  • Voltage Tolerance
    20%