  • 1N5342C/TR12
1N5342C/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5342C/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5342C/TR12
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
1N5342C/TR12
Description:
ZENER DIODE 1Ohm ±2% 6.8V 10μA @ 4.9V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5342C/TR12
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5342
  • Impedance
    1Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 4.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    1Ohm
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    T-18, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±2%