  • 1N5271BE3
1N5271BE3
advertisement
Manufacturer No:
1N5271BE3
HK JDW NO:
523-1N5271BE3
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
1N5271BE3
Description:
Diode Zener Single 100V 5% 500mW 2-Pin DO-35
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1N5271BE3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1N5271BE3.
  • Part Status
    Active
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 76V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    500Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    100V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-35 (DO-204AH)
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bag
  • Tolerance
    ±5%