  • 1N4732P/TR12
1N4732P/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N4732P/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N4732P/TR12
Datasheet:
1N4732P/TR12
Description:
8Ohm ±10% 4.7V 10μA @ 1V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N4732P/TR12
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    1N4732
  • Impedance
    8Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Zener Voltage
    4.7V