  • 1N4151TAP
1N4151TAP
advertisement
Manufacturer No:
1N4151TAP
HK JDW NO:
884-1N4151TAP
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
1N4151TAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1N4151TAP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1N4151TAP.
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Form
    WIRE
  • Current Rating
    150mA
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    150mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    2A
  • Output Current-Max
    0.15A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    150mA
  • Reverse Recovery Time
    4 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    75V
  • Capacitance @ Vr, F
    2pF @ 0V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2A