  • 1N4004-N-2-3-AP
1N4004-N-2-3-AP
advertisement
Manufacturer No:
1N4004-N-2-3-AP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-1N4004-N-2-3-AP
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1N4004-N-2-3-AP
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A DC
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 4V 1MHz