  • 1N1190AR
1N1190AR
advertisement
Manufacturer No:
1N1190AR
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N1190AR
Package:
Datasheet:
1N1190AR
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 1-Termination
Step5Bar-code shipping tag
1N1190AR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1N1190AR .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JEDEC-95 Code
    DO-203AB
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    800A
  • Forward Voltage-Max
    1.19V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    1
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    1
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    200°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Number of Elements
  • Configuration
    SINGLE
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    ANODE
  • Output Current-Max
    40A
  • Application
    POWER
  • Number of Phases
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V