  • 1EZ180D2/TR8
1EZ180D2/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1EZ180D2/TR8
HK JDW NO:
523-1EZ180D2/TR8
Datasheet:
1EZ180D2/TR8
Description:
ZENER DIODE 1.5kOhm ±2% 180V 500nA @ 136.8V -65°C~150°C 1W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1EZ180D2/TR8
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1EZ180
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    1.5kOhm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 136.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    1.5kOhm
  • Reference Voltage
    180V
  • Zener Voltage
    180V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    1.4mA