  • 1EZ150D5/TR12
1EZ150D5/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1EZ150D5/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1EZ150D5/TR12
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1EZ150D5/TR12
Description:
ZENER DIODE 1.3kOhm ±5% 150V 500nA @ 114V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1EZ150D5/TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    1EZ150
  • Impedance
    1.3kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 114V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    1.3kOhm
  • Zener Voltage
    150V