  • 19U100PA1K
19U100PA1K
advertisement
Manufacturer No:
19U100PA1K
HK JDW NO:
384-19U100PA1K
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
19 mm Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 100PSI (689.48kPa) No Port ±0.25% 0 mV ~ 40 mV (5V) 15V
Step5Bar-code shipping tag
19U100PA1K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    19 mm
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    15V
  • Output
    0 mV ~ 40 mV (5V)
  • Termination Style
    Flex Cable
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    No Port
  • Port Size
    Cell w/Body O-Ring
  • Maximum Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Height
    65.4mm
  • Length
    18.9mm
  • Width
    18.9mm