  • 19C300PG5L
19C300PG5L
advertisement
Manufacturer No:
19C300PG5L
HK JDW NO:
384-19C300PG5L
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
19C300PG5L
Description:
19 mm Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.25% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
19C300PG5L
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    19 mm
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/4 6.35mm NPT
  • Maximum Pressure
    900PSI (6205.28kPa)
  • Height
    31.24mm
  • Length
    22mm
  • Width
    19.05mm