  • 19C100PA8K
19C100PA8K
advertisement
Manufacturer No:
19C100PA8K
HK JDW NO:
384-19C100PA8K
Datasheet:
Description:
19 mm Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 100PSI (689.48kPa) No Port ±0.25% 0 mV ~ 100 mV (10V) 15V Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
19C100PA8K
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    19 mm
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    15V
  • Output
    0 mV ~ 100 mV (10V)
    Analog Voltage
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    No Port
  • Maximum Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Height
    14.86mm
  • Length
    18.95mm
  • Width
    18.95mm