  • 19C100A2
19C100A2
advertisement
Manufacturer No:
19C100A2
HK JDW NO:
384-19C100A2
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
19 mm Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 100PSI (689.48kPa) No Port ±0.25% 0 mV ~ 100 mV (10V) Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
19C100A2
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 19C100A2 .
    Select All
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    19 mm
  • Published
    2016
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Output
    0 mV ~ 100 mV (10V)
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    No Port
  • Maximum Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Max Pressure
    300 PSI