  • 19C030PA5K
19C030PA5K
advertisement
Manufacturer No:
19C030PA5K
HK JDW NO:
384-19C030PA5K
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
19C030PA5K
Purchasing and Inquiry
19C030PA5K Overview
Transducers in Cylinder, Threaded are included for convenience. As a precaution, the transducers should be set to -40°C~125°C to ensure reliable operation. In general, the transducers are capable of operating at a supply voltage of 15V. The transducers can reach a maximum operating temperature of 125°C. It is not possible to operate the transducers below -40°C. To ensure proper operation of the transducers, it is necessary to connect the 4 pins. A Bulk package contains this electronic component. Transducers can withstand a voltage of 15V without deterioration.
19C030PA5K Features
Package / Case: Cylinder, Threaded
Operating Temperature: -40°C~125°C
4 Pins
19 mm series
Operating Pressure: 30PSI (206.84kPa)
19C030PA5K Applications
There are a lot of Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C030PA5K Transducers applications.
  • Air movement control
  • Health care applications (e.g. spirometry)
  • Dry air system pressure, process controls and automation
  • Drones ( e.g. flight stability, height control)
  • Portable health care devices
  • Consumer applications
  • Blood pressure measurement
  • Medical applications
  • Hydrogen Storage
Step5Bar-code shipping tag
19C030PA5K
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    19 mm
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    15V
  • Output
    0 mV ~ 100 mV (10V)
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    30PSI (206.84kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/4 6.35mm NPT
  • Maximum Pressure
    90PSI (620.53kPa)
  • Height
    31.24mm
  • Length
    22mm
  • Width
    19.05mm