  • 19C015PA1L
19C015PA1L
advertisement
Manufacturer No:
19C015PA1L
HK JDW NO:
384-19C015PA1L
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
19 mm Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 15PSI (103.42kPa) No Port ±0.25% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
19C015PA1L
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    19 mm
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    No Port
  • Port Size
    Cell w/Body O-Ring
  • Maximum Pressure
    45PSI (310.26kPa)
  • Height
    14.6mm
  • Length
    18.95mm
  • Width
    18.95mm