  • 19C005PG2L
19C005PG2L
advertisement
Manufacturer No:
19C005PG2L
HK JDW NO:
384-19C005PG2L
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
19 mm Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 5PSI (34.47kPa) No Port ±0.25% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
19C005PG2L
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    19 mm
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output
    0 mV ~ 100 mV
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    5PSI (34.47kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    No Port
  • Maximum Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Height
    9.52mm
  • Length
    18.95mm
  • Width
    18.95mm