  • 187LY-272J
187LY-272J
advertisement
Manufacturer No:
187LY-272J
Manufacturer:
Toko
HK JDW NO:
4668-187LY-272J
Package:
Radial
Datasheet:
187LY-272J
Description:
187LY-272J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Toko stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
187LY-272J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    100mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    2.7 mH
  • Test Frequency
    252kHz
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    800kHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    90
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    13Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    2700 µH
  • Diameter
    8.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    11.2014mm