  • 183-015-113R181
183-015-113R181
advertisement
Manufacturer No:
183-015-113R181
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-183-015-113R181
Package:
Datasheet:
183-015-113R181
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
183-015-113R181
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Housing Material
    Nylon
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    183
  • Feature
    Ground Strap, Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A
  • Backset Spacing
    0.590 (14.99mm)
  • Height
    12.5mm
  • Length
    39.1mm
  • Width
    24.9mm