  • 1825CC103KAZ2A
1825CC103KAZ2A
advertisement
Manufacturer No:
1825CC103KAZ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1825CC103KAZ2A
Package:
1825 (4564 Metric)
Datasheet:
Description:
FLEXITERM® 10000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.248W 4.60mmx6.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1825CC103KAZ2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1825 (4564 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.248W 4.60mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    10000pF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    4564
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height
    2.2098mm
  • Length
    6.3mm
  • Width
    4.6mm
  • Thickness (Max)
    0.134 3.40mm
  • Thickness
    2.54mm