  • 182-015-213R481
182-015-213R481
advertisement
Manufacturer No:
182-015-213R481
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-182-015-213R481
Package:
Datasheet:
182-015-213R481
Description:
D-Sub Standard Connectors 15POS Female 5A SPCC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
182-015-213R481
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    15
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Plating
    Nickel
  • Connector Style
    D-Sub
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A
  • Insulation
    Insulated
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Height
    12.5mm
  • Length
    39.1mm
  • Width
    24.9mm
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    Polyamide
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Housing Material
    Nylon
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C