  • 1812SA151KAT1A
1812SA151KAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1812SA151KAT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812SA151KAT1A
Package:
1812
Datasheet:
Description:
150pF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
1812SA151KAT1A
    Select All
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height
    1.448mm
  • Length
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm