  • 1812PS-124JLB
1812PS-124JLB
advertisement
Manufacturer No:
1812PS-124JLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1812PS-124JLB
Datasheet:
1812PS-124JLB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1812PS-124JLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    1812
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    120 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    12MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    230mA
  • Q Factor
    60
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.45Ohm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    120 µH
  • RMS Current (Irms)
    600mA
  • Height
    3.81mm
  • Length
    5.87mm
  • Width
    4.98mm