  • 1812CA471JA19A
1812CA471JA19A
advertisement
Manufacturer No:
1812CA471JA19A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812CA471JA19A
Package:
Datasheet:
Description:
SIZE(HIGH VOLTAGE) 470pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
1812CA471JA19A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Series
    SIZE(HIGH VOLTAGE)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.54mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    2.54mm