  • 1812AF-681K-01
1812AF-681K-01
advertisement
Manufacturer No:
1812AF-681K-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-1812AF-681K-01
Package:
1812
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1812AF-681K-01
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic, Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Gold Flash (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    60mA
  • Inductance
    680 μH
  • Test Frequency
    0.79MHz
  • Max DC Current
    60mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    27
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    27
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    38Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    680 µH
  • Series Resistance
    38Ohm
  • Height
    3.65mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.8mm