  • 1812AF-222K-01
1812AF-222K-01
advertisement
Manufacturer No:
1812AF-222K-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-1812AF-222K-01
Datasheet:
1812AF-222K-01
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1812AF-222K-01
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic, Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Gold Flash (Au)
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Inductance
    2.2 mH
  • Test Frequency
    0.252MHz
  • Max DC Current
    32mA
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    18
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    18
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    84Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    2200 µH
  • Self Resonant Frequency
    0.62MHz