  • 18127C473KAT2A
18127C473KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
18127C473KAT2A
HK JDW NO:
66-18127C473KAT2A
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
18127C473KAT2A
Purchasing and Inquiry
18127C473KAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm for this device.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
18127C473KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
18127C473KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 18127C473KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
18127C473KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    500V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    2.79mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.79mm
  • Thickness
    2.794mm