  • 18123C105MAT2A
18123C105MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
18123C105MAT2A
HK JDW NO:
66-18123C105MAT2A
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
18123C105MAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    1.52mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.040 1.02mm
  • Thickness
    1.016mm