  • 18123A102JAT2A
18123A102JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
18123A102JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-18123A102JAT2A
Package:
1812
Datasheet:
18123A102JAT2A
Description:
1nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
18123A102JAT2A
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    1.02mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm