  • 18121A471JAT2A
18121A471JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
18121A471JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-18121A471JAT2A
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
18121A471JAT2A
Description:
470pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
18121A471JAT2A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    4.572mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness (Max)
    0.040 1.02mm
  • Thickness
    1.016mm