  • 1808JA250102JCTSP
1808JA250102JCTSP
advertisement
Manufacturer No:
1808JA250102JCTSP
HK JDW NO:
419-1808JA250102JCTSP
Datasheet:
1808JA250102JCTSP
Description:
1000pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1808JA250102JCTSP
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
    1808
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    2mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm